Flaki – potrawa narodowa Turków

Nasza kulinarna podróż po świecie flaków trwa nadal, po Francji i tamtejszych flakach francuskich wyruszyliśmy na południowy wschód, nad cieśninę Bosfor. Turcja – u nas kulinarnie kojarzona przede wszystkim z kebabem, posiada znacznie bogatszą, bardzo zróżnicowaną i smaczną kuchnię. Nic dziwnego, położenie geograficzne Turcji niejako wymusza czerpanie z wielu kulinarnych tradycji, dlatego w potrawach tego kraju mieszają się ze sobą smaki Bałkanów, świata arabskiego, a także Dalekiego Wschodu (Chiny, Indie). Turcy, jako praktykujący muzułmanie, nie mogą jeść oczywiście wieprzowiny. Z brakiem tego mięsa radzą sobie doskonale, wykorzystując baraninę, wołowinę, a także spożywając wiele dań wegetariańskich.

Jakie flaki jada się w Turcji?

Znamy już skróconą historię kuchni tureckiej, więc należy przejść do głównego bohatera, czyli flaków. W Turcji do zrobienia tego dania używa się głównie flaczków wołowych, które doprawiane są sporą ilością czosnku, octem winnym oraz cytryną. Turcy uwielbiają dodawać do wielu potraw ostre przyprawy, nie inaczej jest w przypadku flaków. Ostra papryka musi okrasić talerz tej zupy, w innym wypadku trudno mówić o prawdziwie tureckim smaku. W Turcji flaki szczególnie upodobali sobie mężczyźni, dla których talerz tej zupy, szczególnie w sobotnie i niedzielne poranki, jest zbawienny i pozwala szybko zapomnieć o poprzedniej nocy. Flaki w każdej wersji są zupą bardzo pożywną, dość tłustą, dzięki czemu dostarczają dużo sił i energii.

İşkembe çorbası – tak zamówisz flaki w Turcji

Çorba oznacza po turecku zupę, dlatego dodając do słowa çorbası różne słowa, otrzymamy rosół (tavuk çorbası), zupę jogurtową (yayla çorbası) czy też zupę z czerwonej soczewicy (mercimek çorbası). Co ciekawe, w Turcji zupy jada się przez cały dzień – na śniadanie, obiad i kolację, także flakami możecie się tam posilać kiedy tylko chcecie.